Električka pre blbcov

Autor: Petra Barteková | 2.11.2012 o 21:35 | (upravené 2.11.2012 o 22:19) Karma článku: 8,75 | Prečítané:  1473x

„Nie som rasista, ale som za to, aby imigranti jazdili samostatnými električkami," vypadlo z jedného kamaráta mojej spolubývajúcej počas jedného z našich rozhovorov.

 

Túto myšlienku vyslovil so smiechom a akože viac-menej položartovne, no z jeho ďalších vyjadrení som mala pocit, že to predsa len myslel trochu vážne.

Cudzincov je v Taliansku dosť, určite viac, než na čo je Bratislavčan zvyknutý zo svojej domoviny. Podľa oficiálnych údajov štatistického úradu sú najpočetnejší Rumuni, či Albánci, regióny s najväčším počtom cudzincov sú tie severnejšie z apeninského poloostrova.

V Ríme sú viditeľní najmä Pakistánci, prisťahovalci z Bangladéža, či Marokínci. Tých stretávam najčastejšie aj ja, v mojej zóne ich býva veľa a v električke, ktorou chodím domov, sú „rodení Taliani" skôr menšinou.

Každé ráno vídavam staršieho pána, ktorý stojí na prechode a na červenej ponúka vodičom vreckovky, či voňavé stromčeky do auta. Stojí tam takmer vždy. V daždi, vo vetre, obutý ešte v letných sandáloch, oblečený v pletenom svetri.

Takých ako on je tu veľa. Takých, ktorí predávajú po uliciach všetko možné od ponožiek, až po hovoriacich plyšových papagájov. Mladší z nich majú často aj ďalšie joby; v baroch, kaviarňach, či pizzeriách. Stretnete ich v nočáku vracajúc sa z nočnej šichty, po ktorej si troška oddýchnu a celodenný kolobeh začína znovu. Prvá práca, druhá práca, nočák, krátky spánok. Tí šťastnejší majú svoj vlastný obchodík, aj ja si všetku zeleninu a ovocie kupujem u „u svojho obľúbeného Marokínca na rohu".

Neznášam generalizovanie a netvrdím, že všetci prisťahovalci sú slušní, dobrí a čestní ľudia. No každý, kto nájde odvahu opustiť svoj domov, tvrdo a poctivo pracuje a pretĺka sa v cudzej krajine s vidinou lepšej budúcnosti pre seba a svoje deti, má môj neskonalý obdiv. Ľahko sa kritizuje „mudrcom", ktorí vo svojom doterajšom živote neopustili rodnú hrudu, či dokonca hranice svojho regiónu...

Včera som nad slovami oného Taliana rozmýšľala celý deň a prišla som na jedno; namiesto električky pre imigrantov by som navrhla električku vyhradenú blbcom. Človek by si tak počas rannej cesty „emhádé" ušetril počúvanie duchaplných rečí niektorých expertov. Myslím, že by sa to ujalo nielen v Ríme, ale aj v Bratislave.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?